X-Rehab partnerem VII PKO Półmaraton Gliwicki

***
Jesteśmy już po super wydarzeniu: VII PKO Półmaraton Gliwicki, którego w tym roku byliśmy partnerami. Wydarzenie odbyło się 17.10.2021 r. i przyciągnęło ponad 1000 entuzjastów biegania i nordic walking. O całym wydarzeniu i naszym wkładzie możecie przeczytać w drugiej części wpisu, a teraz zapraszamy, na krótkie podsumowanie okiem i piórem naszego fizjoterapeuty Grzegorza.

Na półmaratonie była super atmosfera 😊 Uczestników było bardzo dużo. Na naszym stanowisku było rozłożonych 5 stołów na których mogliśmy wykonywać zabiegi dla chętnych osób. Zainteresowanie było kapitalne. Już przed startem pojawiały się pierwsze osoby zainteresowane tym co będziemy robić. Jednak największa fala osób, które do nas przyszły była po półmaratonie. Wtedy ruszyliśmy pełną parą.

Z zabiegów fizykalnych mieliśmy elektroterapię którą wykonywaliśmy po wywiadzie z pacjentami. Natomiast drenaż limfatyczny pracował cały czas. Największym powodzeniem cieszyła się praca indywidualna – masaż, terapia manualna. Pracowaliśmy w 4 osoby cały czas. Mogę powiedzieć, że z samych zabiegów skorzystało w granicach 30-40 osób. Potwierdzeniem zainteresowania naszym stanowiskiem była kolejka ludzi którzy chcieli skorzystać z zabiegu. Staraliśmy się przeprowadzić wstępną rozmowę z której wynikało z jakim problemem będziemy pracować, na jakim segmencie dobierając odpowiednio zabiegi. Wszystkie osoby, z którymi pracowałem były bardzo zadowolone że przyjechaliśmy z taką misją na półmaraton. Oczywiście rozmowy z pacjentami były bardzo indywidualne i dotyczyły tematu rehabilitacji danej osoby. Podczas pracy z pacjentem mogliśmy również opowiedzieć co nieco o tym w jaki sposób pracujemy i jak wspieramy się nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym.

Razem z naszymi fizjoterapeutami wytchnienie uczestnikom biegów dawała Aleksandra – przedstawicielka Fundacji NieOdkładalni. 

Przed biegiem!

X-Rehab partnerem VII PKO Półmaraton Gliwicki

Mamy dobrą wiadomość. Dołączyliśmy jako partner do VII PKO Półmaraton Gliwicki, który się odbędzie już 17.10.2021 r. w niedzielę.

Jeśli biegasz – dołącz i Ty.

Jeśli myślicie o starcie w wydarzeniu lub odwiedzeniu naszego stoiska w hali Arena 17.10.2021 r. to czytajcie uważnie co przygotowaliśmy dla Was:

  • Dla wszystkich startujących w wydarzeniu kupon dający 20% zniżki na pierwszą wizytę w naszym Centrum! Szukajcie kuponu w pakiecie startowym!
  • Dla zwycięzców na dystansie półmaratonu (we wszystkich kategoriach) przekażemy pakiet profesjonalnych badań diagnostycznych dla sportowców o wartości 1000 zł każdy.  Wypełnij ankietę poniżej,  aby pomóc nam wybrać badania, które najbardziej spełnią Twoje oczekiwanie.
  • Po ukończonym biegu zapraszamy na nasze stoisko, przy którym czekać będzie 4 fizjoterapeutów gotowych by przynieść ulgę Waszym spiętym mięśniom. Ponadto uczestnicy będą mogli skorzystać z: kompresoterapii (rękawy na obie nogi), terapii falą radiową wysokiej częstotliwości urządzenia (T-Care) oraz elektrostymulacji mięśniowej (FIRING EVO).
  • A fanów energetycznych słodkości zapraszamy na nasze stoisko, na którym będą się “pasły” nasze pyszne krówki, chętne na spacer po Waszych podniebieniach. 

PAKIET badań diagnostycznych dla sportowców

Jeśli chcesz mieć wpływ na ostateczny kształt pakietu zapraszamy do udziału w ankiecie, w której możesz wskazać, które badania według Ciebie są najbardziej wartościowe w ramach Twojej ścieżki biegacza. 

ANKIETA 

Badanie wydolności oddechowo-krążeniowej (Ergospirometria)

Ergospirometria pozwala na ocenę wydolności oddechowo-krążeniowej. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się, jak aktywność fizyczna wpływa na nasz metabolizm oraz układ oddechowy i krążenia. Często wykonuje się ją, aby wykryć zaburzenia pracy serca podczas wysiłku bądź choroby związane z układem oddechowym, ujawniające się w trakcie aktywności fizycznej

Badanie biologicznego wieku serca

Badanie to jest wykonywane na urządzeniu Kardiomed 700, w oparciu o test wysiłkowy IPN (określenie indywidualnego poziomu tętna treningowego, klasyfikacja poziomu wytrenowania). Uzyskany w teście wynik stanowi również podstawę indywidualnego treningu kardiologicznego na wszystkich urządzeniach linii Kardiomed.

Test manualny

Badanie fizjoterapeutyczne polegające na zebraniu wywiadu i ocenie z zakresu ruchomości w poszczególnych stawach.

Badanie izokinetyczne - siła mięśni (Biodex System 4)

  • Biodex System 4 – dynamometr izokinetyczny do oceny siły mięśni w poszczególnych stawach.
  • Umożliwia dokładną diagnostykę i wszechstronny trening mięśni oraz stawów
  • Dzięki rozbudowanemu systemowi raportów i protokołów, osoba korzystająca z urządzenia otrzymuje pełną informację zwrotną dotyczącą wykonywanych ćwiczeń (biofeedback)
  • Więcej o urządzeniu (LINK)

Test funkcjonalny FMS

  • FMS czyli z ang. Functional Movement Screen to zestaw kilku prostych testów, służących do oceny funkcjonalnej sprawności fizycznej. Przeprowadzenie testów pozwala na ocenę poprawności i efektywności wzorca ruchowego. Ocenie poddaje się jakość ruchu w całym łańcuchu kinematycznym, a także jego poszczególne segmenty.

Analiza chodu na bieżni Zebris

  • Ocena chodu mającego wpływ na styl biegania, równowagi podczas dynamicznych czynności,
  • Zebris pozwala na analizę poszczególnych faz chodu oraz ocenę wielu parametrów opisujących chód m.in. prędkość, długość i szerokość kroku, ułożenie stopy podczas chodu, symetrię kroku. Statyczny moduł oprogramowania pozwala dokonać analizy nacisku stóp na podłoże podczas swobodnego stania. Wyznaczana jest także zmiana położenia środka nacisku stóp na podłoże (CoP – center of pressure) w czasie – pozwala to na określenie wychwiań ciała i ocenę równowagi.

Więcej o urządzeniu: LINK

Analiza ruchu (BTS SMart)

  • Analiza ruchu przy użyciu metod kinematograficznych jest dużym wyzwaniem dla badaczy ze względu na skomplikowane i czasochłonne obliczenia. BTS Smart to jeden z pierwszych prostych w obsłudze automatycznych zestawów do trójpłaszczyznowej analizy ruchu. Wykorzystuje on zestaw kamer na podczerwień i pakiet specjalistycznych aplikacji. Dzięki takim zaawansowanym systemom mozliwe stało się lepsze poznanie techniki poruszania się, a następnie wykorzystanie tej wiedzy w terapii oraz do poprawy wyników sportowców.

Więcej o urządzeniu: LINK

Ocena szybkości oraz reakcji zawodników

  • Fusion Sport SmartSpeed – najbardziej zaawansowany i najdokładniejszy (0,001 s) system pomiaru czasu oraz treningu reaktywnego. Dostępny w trzech wersjach, dowolnie konfigurowalny.
  • To najbardziej zaawansowany system do pomiarów, diagnostyki i treningu zawodników na świecie. Pozwala na właściwą ocenę szybkości, zwinności, mocy i wytrzymałości w praktycznie każdej dyscyplinie sportowej.

Więcej o urządzeniu: LINK

Analiza posturalna (Zebris APGMS Pointer)

  • System do analizy postawy Zebris APGMS Pointer pozwala na badanie zakresu ruchu i kształtu krzywizn segmentów kręgosłupa podczas wykonywania określonych testów (np.: Schobera lub Otta) jak również na ocenę sylwetki w pozycji statycznej

Więcej o urządzeniu: LINK

Kompresjoterapia – drenaż limfatyczny 

Drenaż limfatyczny (inaczej zwany masażem limfatycznym, masażem uciskowym) to terapia, której głównym zadaniem jest polepszenie krążenia limfy w ciele pacjenta w miejscu tego wymagającym (np. noga, ręka czy brzuch). Jego działanie (przy pomocy specjalnych mankietów) opiera się na mechanicznym przesuwaniu chłonki w stronę węzłów chłonnych. Przyczynia to się do zniwelowania stanów zapalnych, przyspieszenia transportu wody w organizmie, a także do przyspieszenia procesów uodparniających. 

Drenaż limfatyczny jest jedną z form fizjoterapii. Może być przeprowadzony przy pomocy rąk fizjoterapeuty lub urządzeń do tego celu stworzonych – drenaż limfatyczny mechaniczny określany również pneumatycznym masażem sekwencyjnym lub masażem uciskowym. Jest to metoda, która jest niezwykle relaksująca i bezbolesna dla pacjenta. Jej działanie sprowadza się do wywierania ucisku mechanicznego za pomocą mankietu pneumatycznego założonego na skórę i podskórną tkankę łączną. W trakcie wykonywania drenażu kontrolowana jest sekwencja czasowa ucisku oraz jego siła. Masaż okolicy dotkniętej schorzeniem przeprowadzany jest poprzez uciskane powietrzem rękawy (mankiety), do których powietrze transportowane jest z aparatu (kompresora, sterownika) poprzez kanaliki giętkich przewodów. Wypełnianie powietrzem poszczególnych komór specjalnych mankietów we wcześniej ustalonych jednostkach czasu stwarza wolno przesuwający się ucisk. Tworzą się lekkie, miarowe fale uciskowe. Na koniec cyklu powietrze jest automatycznie wypompowywane. Po wykonanym drenażu osoba leczona odczuwa odprężenie, relaks i lekkość.

T- CARE – diatermia krótkofalowa. Zabieg wykorzystywany u sportowców w celach regeneracyjnych, w świeżych oraz przewlekłych urazach. Zabieg ten można łączyć z elementami terapii manualnej u pacjentów bólowych oraz po zabiegach.  

Diatermia krótkofalowa prowadzi do powstania ciepła wewnątrz tkanek. Jest to tzw. ciepło endogenne, którego skutkiem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost ich przepuszczalności oraz poprawa ukrwienia i odżywienia tkanek. Przenikanie do przegrzanych tkanek leukocytów zwiększa odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Ponadto w organizmie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii oraz spadku pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

Efektem zastosowania diatermii krótkofalowej jest zmniejszenie bólu i napięcia mięśni oraz stymulacja procesów kościotwórczych. Prądy te działają także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Prowadzą do wchłaniania obrzęków i wysięków oraz osłabiania procesów zapalnych. Działanie diatermii krótkofalowej daje podobne efekty jak terapia ultradźwiękowa i laseroterapia niskoenergetyczna.

Właściwości lecznicze diatermii krótkofalowej wykorzystywane są w takich dziedzinach medycyny jak: rehabilitacja, ortopedia, otolaryngologia, dermatologia, medycyna sportowa czy urologia.

Elektrostymulacja mięśniowa – jest jedną z powszechnie stosowanych metod w fizjoterapii. Wykorzystywana jest głównie w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelakiego rodzaju kontuzjach czy chorobach.

Podczas zabiegu elektrostymulacji celem jest wymuszenie pracy mięśni. W jaki sposób się to dzieje? 

Urządzenie do EMS wykorzystuje impulsy elektryczne, które stymulują nerwy w leczonym obszarze. Do zabiegu stosuje się płaskie elektrody silikonowo – węglowe. Poprawne ułożenie elektrod tworzy obwód zamknięty przez który przepływa prąd.

Podczas impulsu dochodzi do pobudzenia jednocześnie wszystkich włókien nerwowych. Odmiennie jest w przypadku skurczu naturalnego mięśnia, kiedy nie wszystkie włókna są aktywne. Elektrostymulacja dąży do tego, aby skurcz wywołany przy pomocy aparatu był podobny do naturalnego, czyli skurczu tężcowego. Aby uzyskać oczekiwany efekt terapeutyczny ważne jest zastosowanie odpowiedniej częstotliwości, natężenia oraz przebiegu impulsu. 

 

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

*

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer