Wings for Life – niepełnosprawni pobiegną dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life: W Gliwicach niepełnosprawni pobiegną w egzoszkieletach dla tych, którzy nie mogą

W Gliwicach niepełnosprawni pobiegną w egzoszkieletach dla tych, którzy nie mogą

 

 

To będzie niezwykły bieg. Tym razem to meta będzie goniła biegaczy, a tysiące uczestników w Polsce i setki tysięcy na świecie pobiegną dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego. Wydawałoby się, że ci ostatni na udział w biegu nie mają szans.

A jednak! Dzięki egzoszkieletom Ekso Bionics w kilku miastach Polski i w Niemczech, w tym w Gliwicach, pobiegną też sami niepełnosprawni. Ze względu na pandemię, całe wydarzenie już w tę niedzielę (9 maja), o godz.13:00 będzie można śledzić w internecie,na kanale YouTube Technomex oraz na Facebooku.

Czasami w jednej chwili nasze codzienne problemy tracą na znaczeniu. Po wypadkach lub poważnych kontuzjach, priorytetem na długie lata albo do końca życia staje się rehabilitacja. Urazy rdzenia kręgowego w Polsce odnosi rocznie nawet 1000 osób. Z dnia na dzień przestają chodzić, czuć. Jedną z metod rehabilitacji, która może dać szansę na powrót do normalności, jest egzoszkielet. To bioniczny szkielet zewnętrzny – konstrukcja, która osobom z niedowładem lub porażeniem kończyn, otwiera drogę do wstania i naturalnego poruszania się. Dzięki niemu na nowo mogą uczyć się chodzić. A ci najbardziej waleczni – nawet przebyć symboliczny dystans podczas globalnego biegu Wings for Life.

Rekordziści

“Gliwicką reprezentację” tworzy mocno sportowy team. Michał Żołyński w 2019 roku w egzoszkielecie pokonał najdłuższy dystans na świecie – dokładnie 1310 metrów. Z kolei Sławomir Jędrzejko to wielokrotny medalista w wyciskaniu sztangi leżąc. Marzenia spełnia m.in. na mistrzostwach parakolarskich oraz w zawodach handbike, czyli rowerów napędzanych siła rąk.

Na zdjęciu: Michał Żołyński

Oglądaj online!

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, biegacze znowu staną na starcie. Tym razem jednak kibicować będzie można im nietypowo, bo przez internet – na kanale YouTube Technomex i na Facebooku. Niedzielna transmisja rozpocznie się o 13.00 i potrwa godzinę.

Osoby z urazami rdzenia kręgowego dołączą do biegu w 5 polskich lokalizacjach – będą to Budy Głogowskie k. Rzeszowa, Gliwice, Horyniec-Zdrój, Kamień Pomorski, Poznań. Międzynarodowego charakteru przedsięwzięciu nadaje także start pacjenta z Niemiec.

Patronat nad udziałem niepełnosprawnych uczestników w egzoszkieletach Ekso Bionics firmy Technomex, objął Polski Komitet Paraolimpijski. Lokalnym partnerem wydarzenia jest X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji.

Wings for Life: Niepełnosprawni “pobiegną” po raz czwarty

Światowy bieg Wings for Life odbywa się od 2014 roku. W tegorocznej edycji będzie można wystartować w ponad 130 miastach globu. Firma Technomex wraz z partnerami umożliwia pokonanie symbolicznego dystansu pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym już po raz czwarty, z wykorzystaniem egzoszkieletu do rehabilitacji Ekso Bionics. W ogólnym rozrachunku po raz 8. meta będzie goniła biegaczy przy pomocy dedykowanej aplikacji. Tysiące uczestników w Polsce będą uciekać przed goniącym ich “Kapitanem Wąsem”, czyli Adamem Małyszem. Wszystkie środki zebrane podczas biegu przeznaczone zostaną na badania pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

*

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer