Ulga w bólu kręgosłupa – terapia trakcji

Ulga w bólu kręgosłupa - terapia trakcji

Terapia trakcji jest jedną z najczęstszych zachowawczych metod leczenia bólu kręgosłupa.

Metoda jest znana już ze starożytności, a pierwszą osobą, która dokładniej opisała ten zabieg jest żyjący w XX w. James Cyriax, uznawany za ojca terapii manualnej. Trakcja  polega na biernym odciągnięciu od siebie powierzchni stawowych. Dzięki temu uzyskuje się zmniejszenie kompresji w danym stawie, co pozytywnie wpływa na okoliczne tkanki.

Najczęściej stosuje się ten zabieg w schorzeniach takich jak:

  • przepuklina jądra miażdżystego,
  • zwyrodnienie krążka, którą potocznie nazywa się rwą kulszową,
  • zmniejszona ruchomość stawów
  • zwiększone napięcie mięśniowe,
  • choroba zwyrodnienia krążka międzykręgowego

Pojedynczy zabieg może trwać od kilku do nawet 40 minut, z tym że badacze są zgodni, iż w pierwszych sesjach terapeutycznych czas trwania zabiegu powinien być krótszy w celu sprawdzenia reakcji pacjenta na zastosowaną metodę.

https://www.jospt.org/doi/epdf/10.2519/jospt.1994.20.5.262

Zbadane zostały biomechaniczne skutki dwuetapowej terapii trakcyjnej, która składa się z globalnej trakcji osiowej i lokalnej dekompresji, na kręgosłup lędźwiowy. Trakcja globalna napina włókna pierścienia włóknistego i więzadła kręgosłupa, natomiast przy lokalnej dekompresji te naprężenia się zmniejszają. Połączenie tych dwóch etapów zabiegu jest pomocne w redukcji sił napinających włókna pierścienia włóknistego i więzadeł oraz zmniejszają nacisk na krążek międzykręgowy.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24913413/

Według badań trakcja mechaniczna odcinka lędźwiowego daje znaczną poprawę u pacjentów z przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa i daje natychmiastowe efekty uśmierzające ból. Pozytywne odczucie terapii zgłasza średnio 83,2% uczestników badań, którzy stwierdzają, że ból został zmniejszony bądź w ogóle się nie pojawił.

https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-019-2545-9

Comments are closed here.

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer