Dlaczego po udarze dziwnie chodzisz?

Zacznijmy od wyjaśnienia rodzajów udaru:

  1. Udar niedokrwienny –  z którym mamy do czynienia kiedy w mózgu powstaje skrzep lub coś przez co krew nie dopływa do mózgu. Mózg nie dostaje odpowiednio dużo krwi i wtedy powstaje udar.

2. Drugim udarem jest udar krwotoczny, który powstaje kiedy pęknie tętnica w mózgu. Krew się wylewa do mózgu powodując udar krwotoczny.

Niezależnie od tego rodzaju udaru, zostaje porażona jedna lewa lub prawa strona ciała.

Jeśli miałeś udar i chodzisz w “specyficzny” sposób – to znaczy „kosisz” nogą, to przeczytaj do końca, spróbuję wyjaśnić Ci dlaczego tak chodzisz i co możemy z tym zrobić. 

To w jaki sposób chodzisz zostało nazwane chodem koszącym, to znaczy że zamiast podnieść nogę, zrobić krok i postawić ją od pięty – tak jak w przypadku ruchu zdrową nogą –  wykonujesz bezwiednie krok do boku i stawiasz krok od palców. 

Kiedy wykonujesz krok zdrową nogą, w drugiej nodze dzieje się wiele dziwnych procesów, na przykład to, że kolano Ci się załamuje lub wchodzi w przeprost lub bardzo szybko dostawiasz zdrową kończynę w obawie przed tym, że możesz się przewrócić, ponieważ kolano Ci się nie blokuje tak jak w zdrowej nodze. 

Wyjaśnię Ci dlaczego tak się dzieje.

Udar poraził Ci jedną stronę ciała przez co Twoje mięśnie nie pracują w sposób prawidłowy, a dokładniej mówiąc cała Twoja porażona strona nie działa w sposób prawidłowy, dotyczy to nie tylko nogi, ale także ręki oraz mięśni brzucha. 

Rozłóżmy Twoje ciało na czynniki pierwsze odpowiadając na najważniejsze pytania:

  1. Dlaczego nie mogę postawić kroku od pięty, tylko stawiam ją od palców?

    Zapewne udar poraził Twoje mięśnie na tyle, że nie jesteś w stanie podnieść stopy. Zrób prosty test: stań przy ścianie i spróbuj stanąć na piętach, tak jakbyś chciał oderwać stopę od podłogi. Jeśli nie jesteś w stanie, to wyjaśniła się hipoteza, która postawiłem wcześniej. Twoja stopa jest kluczowa do chodu, później wyjaśnię Ci dlaczego.

 

  1. Dlaczego kolano mi skacze jak idę?

Żeby chodzić, Twoje kolano musi w pewnym momencie płynnie się zgiąć oraz wyprostować, tj. zablokować w wyproście. Kiedy idziesz i skacze Ci kolano to najprawdopodobniej, Twoja noga wchodzi w tzw. przeprost czyli za bardzo się prostuje i wtedy żeby zrobić krok skacze Ci kolano. Jest to spowodowane zbyt małym zakresem ruchomości w stopie porażonej, o którym wspomniałem wcześniej lub tym, że nie masz tzw. fazy ekscentrycznej w kolanie (czyli fazy w którym mięśnie pomału się rozluźnianiają), lub brakiem wyprostu w biodrze – a może te wszystkie trzy komponenty u Ciebie nie działają? 

 

Twoja stopa jest kluczowa w trakcie chodu, ponieważ jeśli nie postawisz pięty, to wtedy cały chód jest zaburzony. Jeśli nie masz wystarczająco dużo ruchu w stopie to wtedy są problemy z kolanem (przeprost i skaczące kolana). Tak jak widzisz, stopa ma bardzo duże znaczenie w trakcie chodu i utrzymanie jej ruchomości jest kluczowe w reedukacji chodu.

autor: Marcin Sławiński

Jestem fizjoterapeutą pracującym w X-Rehab Gliwickim Centrum Rehabilitacji. Moją zawodową pasją jest neurologia i wszystko co z nią powiązane.

Czytaj więcej

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

*

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer