Dlaczego potrzebujemy tlenu?
To jak długo jesteśmy w stanie przeżyć bez tlenu jest sprawą indywidualną. Podobnie jak długo przeżyjemy bez picia i jedzenia.
Została jednak przyjęta „ zasada trójki” , który mówi, że możemy przeżyć bez jedzenia do 3 tygodni, bez wody do 3 dni i bez tlenu do 3 minut. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ chcemy trochę przybliżyć czym jest terapia hiperbaryczna i dlaczego tlen jest tak istotny.
Co to jest terapia hiperbaryczna?
Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda, która dostarcza tlen do wszystkich organów i tkanek naszego organizmu. Połączone zostają : wysoka zawartość tlenu w komorze oraz wyższe od atmosferycznego ciśnienie. Kiedy nasze komórki zostają nasycone tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienie, poprawia się krążenie krwi w naszym organizmie, pobudzone zostają naturalne mechanizmy procesów naprawczych w organizmie i następuje naturalne zdrowienie komórek. W ten sposób pielęgnujemy organizm od środka, dotleniając każdą niedożywioną komórkę oraz wspierając odporność organizmu
Terapia hiperbaryczna działa na trzech poziomach:
1. Tlen – Naturalny doping
Często kiedy uprawiamy sporty, czujemy się przeciążeni. W pierwszym momencie dzięki endorfinom odczuwamy ogromną energię, ale tuż po tym następuje jej zmniejszenie. Seanse w komorze hiperbarycznej pomogą nam przyspieszyć regenerację mięśni oraz złagodzić ich napięcie. Dodatkowo pozbywamy się bardzo szybko skutków przeciążeń w naszym ciele. Endorfiny, o których wspomnieliśmy pojawiają się nie tylko w trakcie uprawiania sportu, ale również wtedy, kiedy dotlenimy nasz organizm. Dodatkowo ważnym jest, iż odpowiednia ilość tlenu powoduje, że lepiej wchłaniamy witaminy i minerały w diecie oraz w suplementacji.
Co jeszcze? Każdy kto uprawia sport, przeżył czas nadprodukcji kwasu mlekowego czyli tzw. zakwasów. Dzięki tlenoterapii szybko się ich pozbędziemy.
Dodatkowa porcja tlenu podniesie pracę układu metabolicznego, co pozwoli zwiększyć efekty zarówno zbilansowanej diety, jak i aktywności fizycznej.
2. Tlen – Powrót do zdrowia
Tlenoterapia działa wielokierunkowo. Działa zarówno leczniczo, jak i regeneruje organizm. Działanie tak dużej ilości tlenu, przy podwyższonym ciśnieniu pomaga znacząco przyspieszyć procesy gojenia się, stanów zapalnych i regeneracji- czyli przyspiesza proces zdrowienia. Seanse w komorze hiperbarycznej mają bardzo pozytywny wpływ na procesy regeneracyjne zachodzące w tkance kostnej. Nie bez znaczenia jest też to, że zwiększają produkcję i odkładanie kolagenu w tkankach czyli bardzo wspomaga ich rewitalizację. W tym miejscu musimy też dodać, że tlenoterapia pomaga odzyskać utracone siły z powodu zmęczenia i stresu. Organizm już po pierwszym seansie jest dotleniony i wypoczęty.
3. Tlen – pożywienie dla urody.
Temat starzenia się to temat rzeka. Ale tak po kolei. Wiadomym jest, że niedotlenienie przyspiesza procesy starzenia się. Kiedy jesteśmy odpowiednio dotlenieni, sprawność pracy naszego metabolizmu znacznie się zwiększy, przy tym szybko usuwamy negatywne produkty przemiany materii. Czasami wydaje się nam, że jeśli żyjemy zdrowo to jesteśmy zdrowi. Jednak szybkie tempo życia, stres, używki, mała ilość snu znacznie osłabiają nasz organizm, a tym samym szybko się starzejemy.
Tlenoterapia wprawdzie nie spowoduje, że proces starzenia zostanie zatrzymany, ale znacznie spowolnimy. Podanie tlenu pod wyższym niż zwykle ciśnieniem powoduje, że staje się on lepiej przyswajany przez organizm i rozpuszcza się w płynie mózgowo-rdzeniowym, limfie i osoczu.
Dodatkowo stymuluje produkcję substancji odpowiedzialnych za budowę skóry właściwej, w tym komórek macierzystych. Wspiera on produkcję kolagenu, co sprawia, że jędrność skóry ulega znacznej poprawie.
U nas możesz skorzystać z łagodnej hiperbarycznej terapii tlenowej
Co to oznacza? To łagodna terapia tlenem, w której osoba przebywająca wewnątrz komory hiperbarycznej oddycha zwiększoną ilością tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego 1,4 ATA. Jest to ciśnienie, które można porównać do ciśnienia panującego od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia tlenem w połączeniu z takim parametrem ciśnienia jest zupełnie bezpieczna.
Co to jest określenie ATA?
ATA to termin, którego używamy do mierzenia ciśnienia powietrza nas otaczającego, inaczej nazywany atmosferą absolutną. Kiedy stoimy na równi z poziomem morza, mamy atmosferę na poziomie 1 ATA. Natomiast nurkując, ciśnienie się zwiększa z każdym metrem. Zwiększone ciśnienie pozwala na lepsze rozpuszczenie tlenu i nasycenie nim organizmu.
Czy tlenoterapia jest bezpieczna? Jakie możemy mieć odczucia po pierwszym zabiegu?
Odczucia są bardzo indywidualne.
Tak jak wspominaliśmy łagodna tlenoterapia jest bezpieczna. Po pierwszym seansie odczuwamy już jej działanie. Zauważono trzy mechanizmy reakcji organizmu po pierwszym seansie w komorze:
– dostajemy porządny zastrzyk energii, jakbyśmy wypili porządną mocną kawę. Nasze endorfiny są na bardzo wysokim poziomie,
– jesteśmy ospali i senni albo też inaczej wyciszeni i zrelaksowani,
– odczuwamy tzw. reakcję Łukasiewicza – Jarisha – Herxheimera „ herx” – oznacza to iż, dzięki silnemu działaniu tlenu połączonego z wysokim ciśnieniem, bardzo szybko usuwamy z naszego organizmu toksyny. To może powodować chwilowy lekki ból głowy oraz zmęczenie. Odczucia te trwają chwilę, a potem jest już tylko lepiej.
W tym miejscu warto też wspomnieć, że w momentach wzrostu oraz spadku ciśnienie czujemy się trochę jak przy starcie i lądowaniu samolotu czyli możemy doświadczyć niewielkiego ucisku w uszach. Ale podobnie jak na ww. momenty w samolocie, w komorze działają te same sposoby, czyli np.: częste połykanie śliny, wypychanie powietrza uszami ( zatykamy nos i usta), itp.
W co się ubrać na seans w komorze hiperbarycznej?
Najlepiej wygodnie, aby pozwolić sobie odpocząć i zrelaksować się.
Od razu nasuwa się pytanie, jakie przedmioty można zabrać ze sobą do komory hiperbarycznej?
Nasza komora jest wyposażona w głośniki, dzięki którym słyszymy to co widzimy na monitorze telewizora tuż obok komory. Mamy dostęp do Netflix oraz internetu. Dodatkowo można ze sobą zabrać coś do czytania lub w przypadku seansu z dzieckiem jego ulubione zabawki. Najważniejsze, aby ten czas wykorzystać na relaks oraz spędzić go przyjemnie. Bardzo często zdarza się, że osoba korzystająca po prostu zasypia.
Ile trwa seans w komorze hiperbarycznej?
Jeden seans trwa 60 minut.
Zastanawiasz się czy warto?
Wypróbuj pierwszy raz, a zobaczysz różnicę w funkcjonowaniu twojego organizmu oraz samopoczuciu.