Neurologia

Nowa usługa: Rehabilitacja Uroginekologiczna

Kiedy warto się zgłosić?

• przed ciążą/ w trakcie ciąży
• po porodzie
• przed/ po operacjach i zabiegach ginekologicznych oraz urologicznych
• w okresie menopauzy

Jakich schorzeń dotyczy?

• rozejście mięśnia prostego brzucha (DRA)
• nietrzymanie moczu (wysiłkowe, naglące, postać mieszana), pęcherz nadreaktywny (OAB), zaburzenia mikcji
• nietrzymanie gazów i stolca
• obniżenie narządów/ zaburzenie statyki narządów (cystocele, urethrocele, enterocele, rectocele)
• endometrioza
• bolesne miesiączkowanie
• bolesne stosunki seksualne, dysfunkcje seksualne (pochwica, dyspaurenia)
• zespoły bólowe miednicy mniejszej (wulwodynia, westibulodynia, coccygodynia)
• dysfunkcje mięśni dna miednicy (uczucie zbyt ciasnej/ zbyt luźnej pochwy, gazy pochwowe)
• przewlekły ból miednicy, inne bóle w obrębie miednicy

Rejestracja

Telefoniczna pod numerem tel: 32 33 89 109

Cena

pierwsza wizyta:
170 zł
kolejne wizyty:
160 zł
pakiet 5 wizyt:
750 zł

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką zaburzeń oraz nieprawidłowości układu moczowo-płciowego. Jej celem jest łagodzenie dolegliwości w obrębie miednicy, a tym samym poprawa jakości życia pacjentki. Jest to rekomendowany sposób leczenia zachowawczego takich schorzeń jak m.in.: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, zespoły bólowe miednicy mniejszej.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zgłosić się:
• przed ciążą/ w trakcie ciąży
• po porodzie
• przed/ po operacjach i zabiegach ginekologicznych oraz urologicznych

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Zaleca się, aby wizyta kobiety ciężarnej odbyła się w II trymestrze ciąży. Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży pomaga skutecznie zapobiec powikłaniom wynikającym z porodu, takim jak nietrzymanie moczu, nacięcie/ pękniecie krocza, czy też powstaniu innych problemów ze strony miednicy mniejszej. Ciąża to czas wielu intensywnych zmian przystosowawczych w organizmie kobiety, które wiążą się z ryzykiem wystąpienia tych zaburzeń, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka ukierunkowana na utrzymanie sprawności mięśni dna miednicy, ich prawidłowej funkcji i elastyczności.
Przygotowanie do porodu obejmuje naukę prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, ale również ich relaksacji. Ponadto fizjoterapeuta instruuje jak rozluźnić krocze przed porodem oraz jak w trakcie porodu pracować z oddechem, aby usprawnić jego przebieg. Pod koniec III trymestru można również zgłosić się do fizjoterapeuty aby dodatkowo manualnie rozluźnił dno miednicy, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzeń okołoporodowych oraz poinstruował, co robić w pierwszych dniach po porodzie, aby umożliwić sprawną regenerację ciała.
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży umożliwia również złagodzenie dolegliwości bólowych występujących w tym okresie, takich jak: bóle pachwin, bioder, stawów krzyżowo-biodrowych, kości krzyżowej, kręgosłupa, miednicy, spojenia łonowego, rwy kulszowej oraz udowa.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Zaleca się, aby wizyta poporodowa odbyła się po ok. 6 tygodniach od porodu. Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie ma swoje zastosowanie w przypadku blizny po nacięciu/ pęknięciu krocza lub po cesarskim cięciu. Praca z blizną zmniejsza ryzyko powstawania zrostów, które mogą w przyszłości wywoływać ból, uczucie ciągnięcia, wpływać na funkcjonowanie innych obszarów ciała oraz prowadzić do niepłodności. Mobilizacja blizny poprawia też jej wygląd i zmniejsza widoczność.
Fizjoterapeuta po porodzie uczy bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej oraz profilaktyki w czynnościach dnia codziennego, czyli tego jak uniknąć przeciążeń mogących prowadzić do bólu kręgosłupa, osłabienia mięśnia dna miednicy, czy też rozejścia mięśnia prostego brzucha. Ważne jest, aby nawet pomimo braku dolegliwości zgłosić się na wizytę kontrolną, gdyż niektóre zaburzenia mogą pojawić się dopiero w odległym czasie po porodzie.

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie okołooperacyjnym

W przypadku zaawansowanych zmian w obrębie miednicy mniejszej podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym. Również w tym przypadku fizjoterapia uroginekologiczna stanowi istotny element na drodze do powrotu do pełni funkcjonalności.
Fizjoterapia przedoperacyjna przygotowuje pacjentkę do zabiegu, uczy ćwiczeń stosowanych po operacji w okresie szpitalnym, stabilizacji rany pooperacyjnej, profilaktyki zaburzeń czynności układu krążenia i oddechowego, a także zjawiska hipokinezy.
Fizjoterapia pooperacyjna uwzględnia trening mięśniowy okolicy operowanej, redukcję bólu, pracę z blizną i profilaktykę ergonomii dnia codziennego i prawidłowej postawy.

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie menopauzy

Okres menopauzy charakteryzuje się spadkiem jakości tkanek – kolagen zmienia swoją strukturę, a część włókien ulega procesom degeneracji. Osłabieniu ulegają tym samym mięśnie dna miednicy, stanowiące
podporę dla narządów miednicy mniejszej. Stanowi to zwiększone ryzyko wystąpienia dolegliwości układu moczowo-płciowego, takich jak: nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów.
Fizjoterapia uroginekologiczna w tym okresie ma za zadanie wzmocnić mięśnie dna miednicy, polepszyć ich funkcję i jakość tak, aby uniknąć wystąpienia tych dolegliwości.

Fizjoterapia uroginekologiczna w rozejściu mięśnia prostego brzucha

Fizjoterapia uroginekologiczna w rozejściu mięśnia prostego brzucha pozwala na przywrócenie równowagi napięć mięśniowych w obrębie powłok brzusznych, a także na bezpieczne odbudowanie funkcji mięśni brzucha. Indywidualnie dobrane ćwiczenia i terapia przekładają się na przywrócenie symetrycznego wyglądu, napięcia przedniej ściany brzucha oraz prawidłowej aktywacji mięśni.

Fizjoterapia uroginekologiczna w nietrzymaniu moczu i zaburzeniach statyki

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się także problemem nietrzymania moczu oraz zaburzeniem statyki narządów miednicy mniejszej. W zależności od przyczyny tych schorzeń, dobierana jest indywidualna terapia, ukierunkowana z reguły na naukę prawidłowej aktywacji oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Fizjoterapia uroginekologiczna w endometriozie

Fizjoterapia uroginekologiczna w endometriozie skupia się na eliminowaniu dolegliwości towarzyszących tej chorobie. Jej celem jest mobilizacja blizn i zrostów, normalizacja napięcia mięśniowego, poprawa krążenia, pracy narządów i ruchomości w stawach i kręgosłupie oraz zmniejszenie bólu.

Fizjoterapia uroginekologiczna w zespołach bólowych miednicy mniejszej

Fizjoterapia uroginekologiczna w zespołach bólowych miednicy mniejszej koncentruje się na diagnostyce przyczyny bólu (mogą nią być nierównowaga mięśniowa, przeciążenia powięziowe, punkty spustowe) oraz technikach manualnych mających za zadanie ją usunąć.

Fizjoterapia uroginekologiczna w dysfunkcjach seksualnych

Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga również w przypadku problemów ze współżyciem. W zależności od etiologii (zrosty po zabiegach, nadmierne napięcie struktur dna miednicy, zaburzona ruchomość narządów rodnych, nadmierne rozluźnienie pochwy), fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię i ćwiczenia dążące do poprawy satysfakcji seksualnej.

Fizjoterapia uroginekologiczna w profilaktyce zdrowotnej kobiet

Profilaktyka zaburzeń układu moczowo-płciowego zapobiega pojawieniu się ich w przyszłości. Poprzez edukację i zwiększanie świadomości kobiet można uniknąć wielu problemów ze strony miednicy mniejszej. W trakcie wizyty fizjoterapeuta uczy jak prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego, które niewłaściwie wykonywane przez długi czas mogą osłabić mięśnie dna miednicy. Są to m.in.: podnoszenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów, kaszlenie kichanie, prawidłowa mikcja i defekacja, postawa ciała, ciężkie treningi fizyczne.

Jak przygotować się do wizyty?

• zabrać ze sobą wszelkie dotychczasowe wyniki badań dotyczące zgłaszanego problemu, wypisy ze szpitala, kartę ciąży
• do badania dna miednicy potrzebny jest wypełniony pęcherz, dlatego godzinę przed wizytą pacjentka powinna wypić ok. 500 ml wody
• miesiączka nie jest przeciwwskazaniem

Przebieg pierwszej wizyty:

• dokładny wywiad z pacjentką, mający na celu uzyskanie informacji o dolegliwościach, ich nasileniu i lokalizacji
• ocena postawy ciała oraz badanie funkcjonalne układu ruchu
• badanie fizjoterapeutyczne uzależnione od zgłaszanego problemu (badanie powłok brzusznych palpacyjnie oraz z wykorzystaniem USG, badanie mięśni dna miednicy z wykorzystaniem USG oraz per vaginam – za zgodą pacjentki, badanie manualne miednicy, kręgosłupa, przepony, żeber, ocena toru oddechowego, blizny)
• podsumowanie i dobór odpowiedniego rodzaju terapii
• dobór i instruktaż wykonywania zaleconych ćwiczeń do samodzielnej pracy w domu

 

Efekty fizjoterapii uroginekologicznej

Przestrzeganie zaleceń wskazanych przez fizjoterapeutę oraz dokładne i systematyczne wykonywanie ćwiczeń w domu w znaczący sposób wpływa na łagodzenie objawów oraz przywrócenie optymalnej jakości i komfortu życia. Wykonywana u kobiet w każdym wieku, fizjoterapia uroginekologiczna pozwala wyeliminować dolegliwości takie jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów, bolesne miesiączki, bolesne stosunki, oraz szereg innych zaburzeń. Ułatwia także przebieg porodu i minimalizuje uszkodzenia w jego przebiegu.

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer