Najczęściej stosuje się ten zabieg w schorzeniach takich jak:
- przepuklina jądra miażdżystego,
- zwyrodnienie krążka, którą potocznie nazywa się rwą kulszową,
- zmniejszona ruchomość stawów
- zwiększone napięcie mięśniowe,
- choroba zwyrodnienia krążka międzykręgowego
Pojedynczy zabieg może trwać od kilku do nawet 40 minut, z tym że badacze są zgodni, iż w pierwszych sesjach terapeutycznych czas trwania zabiegu powinien być krótszy w celu sprawdzenia reakcji pacjenta na zastosowaną metodę.
https://www.jospt.org/doi/epdf/10.2519/jospt.1994.20.5.262
Zbadane zostały biomechaniczne skutki dwuetapowej terapii trakcyjnej, która składa się z globalnej trakcji osiowej i lokalnej dekompresji, na kręgosłup lędźwiowy. Trakcja globalna napina włókna pierścienia włóknistego i więzadła kręgosłupa, natomiast przy lokalnej dekompresji te naprężenia się zmniejszają. Połączenie tych dwóch etapów zabiegu jest pomocne w redukcji sił napinających włókna pierścienia włóknistego i więzadeł oraz zmniejszają nacisk na krążek międzykręgowy.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24913413/
Według badań trakcja mechaniczna odcinka lędźwiowego daje znaczną poprawę u pacjentów z przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa i daje natychmiastowe efekty uśmierzające ból. Pozytywne odczucie terapii zgłasza średnio 83,2% uczestników badań, którzy stwierdzają, że ból został zmniejszony bądź w ogóle się nie pojawił.
https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12891-019-2545-9