Skuteczna rehabilitacja / fizjoterapia

Rehabilitacja / fizjoterapia w Gliwicach (na Śląsku)

Rehabilitujemy, wzmacniamy, dbamy o Twoją kondycję i motywację 🙂

Jako rehabilitanci / fizjoterapeuci świadczymy szeroki zakres usług wśród których kładziemy nacisk na: rehabilitację ortopedyczną (fizjoterapia ortopedyczna, rehabilitacja wad postawy, itp), rehabilitację neurologiczną.

W codziennej pracy zależy nam po prostu na podnoszeniu jakości życia pacjentów. Dzięki licznym pacjentom z Gliwice i całego Śląska, wiemy że robimy to dobrze. Dzięki ambitnemu zespołowi rehabilitantów / fizjoterapeutów oraz stałemu dostępowi do najnowszych urządzeń wspierających zaawansowaną rehabilitację, wiemy – że będziemy zawsze przygotowani do wsparcia najbardziej wymagającego pacjenta.

Tylko rzetelna rehabilitacja 

Bycie rzetelnym fizjoterapeutą w Gliwicach, na Śląsku czy w całej Polsce, to nie tylko empatia, zrozumienie, nieustanne kształcenie, rozwój, zaangażowanie, ale też progresywne sięganie w stronę nowoczesnych technologii, zaprojektowanych tak by wspierać pacjenta i pracę z nim na każdym kroku. Dzięki ścisłej i bieżącej współpracy z firma Technomex, mamy dostęp do profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń fizjoterapeutycznych. Dzięki temu nasi fizjoterapeuci mogą zaproponować rehabilitację na najwyższym poziomie. 

Rehabilitant czy Fizjoterapeuta? 

W tym artykule, będziemy pisać o fizjoterapeutach / fizjoterapii, gdyż powszechnie przyjęło się, że niezależnie od tego czy mamy na myśli rehabilitanta czy fizjoterapeutę – używać określenia “fizjoterapeuta”.  Oczywiście termin rehabilitacja jest znacznie szerszy – Rehabilitacja zawiera w sobie wiele procesów, w tym fizjoterapię. 

 

Rehabilitanci w Gliwicach / na Śląsku

Na początek postanowiliśmy się przyjrzeć serwisowi społecznościowemu LinkedIN, który gromadzi społeczność specjalistów. Można uznać, że jest to miejsce, którym można przedstawić swoje doświadczenie zawodowe oraz budować wartościowe relacje zawodowe.

Jak się okazuje jednak to jeszcze miejsce, w którym profile ma zaledwie 7-8% fizjoterapeutów, a przynajmniej w odniesieniu do liczby fizjoterapeutów zarejestrowanych w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów (w przypadku Śląska, jest to 7,85% na dzień 07.09.2020 r.)

Jeśli popatrzymy na liczby to mamy (na dzień 21.09.2020) :


Śląsk

  • 520 fizjoterapeutów na Śląsku (LinkedIN) – wyszukiwanie za pomocą wbudowanego filtra
  • 7468 fizjoterapeutów na Śląsku (Zarejestrowani w KIF – Krajowej Izbie Fizjoterapeutów) 


Według KIF: 

  • Wśród wszystkich fizjoterapeutów na Śląsku: 5578 to kobiety, oraz 1890 to mężczyźni
  • średni wiek fizjoterapeuty na Śląsku to 37 lat
  • 1193 osób fizjoterapeutów ma wykształcenie techniczne, 1624 – licencjackie, 4651- magisterskie


Gliwice

Jak się okazuje nie jest łatwo dotrzeć do fizjoterapeuty ze względu na małą ilość informacji o fizjoterapetuach, jakie możemy znaleźc w sieci. Przykładowo 

  • 46 fizjoterapeutów w Gliwicach (LinkedIN) – wyszukiwanie na hasło “fizjoterapeuta Gliwice” 
  • zaledwie 31 fizjoterapuetów znajdziemy na serwiscie sprawdzonyfizjoterapeuta
  • 83 wyników (wyszukiwanie – fizjoterapeuta Gliwice, w tym 17 wyników to Centra lub Ośrodki) 

W takiej sytuacji, dla nas jako X-Rehab, jest kwestią szczególnie ważną, aby stanowić wartościowe miejsce dla pacjentów i żeby być widocznym dla osób potrzebujących naszego wsparcia. 

Przygotowaliśmy również artykuł “Fizjoterapia w liczbach 2020”, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy, a już tutaj przekazujemy parę liczb, które odnoszą się do fizjoterapii / rehabilitacji w Gliwicach, ale też generalnie na Śląsku.

A teraz .. zapraszamy do świata rehabilitantów w całej okazałości 🙂

Cieszymy się jeśli  jesteś fizjoterapeutką / fizjoterapeutą lub osobą związaną z branżą fizjoterapeutyczną i postanowiłaś / postanowiłeś przeczytać ten tekst.

Jeśli jesteś pacjentem, który odczuwa blokady ze strony ciała lub chce jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się ze swoim ciałem, to również cieszymy się, że trafiłeś na ten artykuł, bo jest w nim troszkę o Tobie.

Dziś chcielibyśmy, abyście się poczuli tak jakbyśmy przy kawie rozmawiali o fizjoterapii, abyśmy mogli się z Wami podzielić własną refleksją i taką samą pobudzili u Was.

Światowy Dzień Fizjoterapii

8 września 2020 r. Światowy Dzień Fizjoterapii – to okazja dla fizjoterapeutów z całego świata do podnoszenia świadomości na temat ich roli w utrzymywaniu ludzi w zdrowiu, mobilności i niezależności.

W tym dniu chcielibyśmy podkreślić rolę  fizjoterapeutów w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych. Każdy chętny może przyłączyć się do świętowania tego dnia i zaangażować się w podnoszenie świadomości znaczenia tych specjalistów dla zdrowia społeczeństwa.

W tym roku jako fizjoterapeuci stanęliśmy przed zupełnie nową sytuacją, której autorem jest wirus SARS-CoV-2 (COVID-19) . Jak się okazało –  to jeszcze bardziej wzmocniło nas w przekonaniu do tego co robimy oraz jeszcze bardziej zintegrowało to nas z naszą misją, która najprościej można ująć jako pomoc pacjentowi, która wpłynie na poprawienie jakości jego zdrowia i życia.

Czym jest fizjoterapia (nie tylko) dla nas!

Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, a fizjoterapeuci jednym z młodszych zawodów medycznych. Fizjoterapeuci są w Polsce trzecim co do liczebności zawodem medycznym, zaraz po lekarzach i pielęgniarkach.

Fizjoterapeuci zajmują się pacjentami z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego i oddechowego. Ich rola staje się szczególnie istotna wobec rozpowszechnienia schorzeń o podłożu przede wszystkim neurologicznym, ale również kardiologicznym. Zajmują się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia.

A co o samej fizjoterapii, o swoich wyzwaniach, motywacjach, aspiracji i codzienności mówią sami fizjoterapeuci? 

Zapytaj fizjoterapeutę / rehabilitanta

Poniżej zebraliśmy w jednym miejscu odpowiedzi na różne pytania, które udało  nam się zadać fizjoterapeutom z X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji.

  1. Czym jest dla Ciebie fizjoterapia?
  2. Czym jest dla Ciebie praca z pacjentem?
  3. Jakim wyzwaniom codziennie stawiasz czoło?
  4. Co przynosi Ci najwięcej radości w zawodzie fizjoterapeuty / pracy z pacjentem?
  5. Gdybyś poza wsparciem fizjoterapeutycznym mógł/mogła coś dać pacjentowi –  co by to było?
  6. Co według Ciebie –  z perspektywy fizjoterapeuty  –  jest najważniejsze dla pacjentów dla poprawy ich zdrowia?
  7. Jak zmienia się życie pacjentów po fizjoterapii?
  8. Jakie wyzwania czekają fizjoterapeutów w następnych latach?
  9. Gdybyś miał dać życiową radę pacjentowi –  jak by ona brzmiała?

ZAPYTAJ FIZJOTERAPEUTĘ

Postanowiliśmy wykorzystać nieliczne okienka między wizytami pacjentów  naszych koleżanek i kolegów z Gliwickiego Centrum Rehabilitacyjnego X-Rehab i zdać im kilka pytań, dzięki którym moglibyśmy poznać nieco bliżej świat fizjoterapeuty z ich perspektywy.

Jeśli jesteście zainteresowani czym dla nich jest fizjoterapia, jakie są ich motywacje, wyzwania itp. zapraszamy przeczytania odpowiedzi poniżej.

Czym jest dla Ciebie fizjoterapia?

– „To dla mnie przede wszystkim możliwość realizacji celów zawodowych i życiowym spełnieniem”

– „Sposobem na życie. Możliwością niesienia pomocy”

– „Zawodową drogą”

– „Fizjoterapia jest dla mnie sposobem na życie. Codziennym wyzwaniem przynoszącym ogrom satysfakcji”

– „Leczeniem ruchem opierającym się na przerwaniu zmian które nie pozwalają na regeneracje organizmu”

– “Sposobem na życie”

Czym jest dla Ciebie praca z pacjentem?

– Praca z pacjentem jest dla mnie pewnego rodzaju misją, wyzwaniem z którym codziennie musze się zmierzyć. Każdy, nawet najmniejszy sukces w terapii  daje mi ogromną siłę i motywację do dalszego działania. Postępy jakie czynią pacjenci to najlepsza nagroda za wysiłek włożony w przyprowadzenie ich do zdrowia.

– Codzienną próbą swoich umiejętności.

– Wyzwaniem – każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia.
  Misją- dążymy do wyznaczonego celu

– Esencją fizjoterapii.

– Praca z człowiekiem owocuje  w ogrom doświadczania i wiedzy, nie tylko tej o charakterze medycznym, ale także życiowym. Każdy człowiek to inna historia, w której można odkryć wiele wartości.

– Zrozumieniem jego problemu i stanu w jakim się znajduje

– Wyzwaniem. Każdy pacjent wnosi coś nowego

Jakim wyzwaniom codziennie stawiasz czoło?

– Codzienne wyzwania to pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym – ograniczenie ruchomości stawów, spastyczność, przykurcze, wady postawy, ból itp.

–  Codziennie trzeba pobudzać swoją kreatywność, ze względu na indywidualność każdego pacjenta.  Udzielanie wsparcia psychicznego.

– Wyzwaniem jest znajdowanie skutecznych rozwiązań problemów z jakimi zmagają się pacjenci.

– Wyzwaniem jest niesienie pomocy, znalezienie sposobu na to, aby poprawić komfort życia.

– Każda wizyta jest wyzwaniem, ponieważ danego dnia pacjent może być w innym stanie nie na poprzedniej wizycie – Poranne wstawanie 😉 A tak zawodowo – nie ma dwóch takich samych pacjentów. Mogą być te same jednostki chorobowe, ale i tak każdy ma inne dolegliwości, problemy, potrzebny jest inny sposób terapii.

Co przynosi Ci najwięcej radości w zawodzie fizjoterapeuty / pracy z pacjentem?

– Uśmiech pacjentów i poprawa ich stanu zdrowia.

–  Uśmiech pacjenta. Widoczne postępy w rehabilitacji. Wdzięczność pacjenta.   Nawiązywanie nowych kontaktów.

– Obserwowanie pozytywnego wpływu terapii na życie pacjenta.

– Najwięcej satysfakcji przynosi zadowolenie pacjenta:). To gdy jego stan poprawia się na tyle, że nie musi udać się na operację lub zabieg, gdy może zaprzestać zażywania leków przeciwbólowych branych od lat lub może wrócić do codziennych aktywności czy sportu. 

– Zadowolenie pacjenta z efektów pracy.

– Poprawa zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Gdybyś poza wsparciem fizjoterapeutycznym mógł/mogła coś dać pacjentowi –  co by to było?

– Oprócz codziennych ćwiczeń, bardzo ważne jest wsparcie psychiczne dla pacjentów. Staram się być bardzo empatyczna w stosunku do podopiecznych, gdyż daje im to poczucie więzi i mogą się poczuć zaopiekowani. Ważne jest dla mnie, aby współpraca nie była oparta wyłącznie na zadaniach fizycznych, ale również żeby dawała wsparcie psychiczne.

– Myślę, że czasem wystarczy po prostu obecność, by nie czuli się samotnie.

– Wsparcie psychiczne

– Więcej wiary w swoje możliwości.

– Pozytywne nastawienie, odrobina zdrowego egoizmu.

– Uśmiech!

Co według Ciebie –  z perspektywy fizjoterapeuty  –  jest najważniejsze dla pacjentów dla poprawy ich zdrowia?

– Nieustanny progres w czasie całego cyklu terapii.

– Motywacja, wytrwałość, chęci.

– Chęć do pracy nad sobą i swoim ciałem.

– Zaangażowanie w świadomy proces rehabilitacji. Często istnieje potrzeba zmian w życiu codziennym, diety, treningu.

– konsekwencja i systematyczność

– Świadomość, że sami muszą stać się odpowiedzialni za siebie. Nie wystarczą terapie pasywne jak masaż czy fizykoterapia. Pacjent musi wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie. Czasem wystarczy więcej ruchu, ćwiczenia, a czasem potrzebna jest zmiana diety, sposobu wykonywania pracy.

Jak zmienia się życie pacjentów po fizjoterapii?

– Pacjent wracający do zdrowia odzyskuje radość z życia. Jest inną osobą – pogodniejszą. Czerpie więcej radości z prostych codziennych czynności. Widać wdzięczność w oczach tej osoby, która może na nowo wrócić do życia.

– Pacjenci zaczynają doceniać odzyskiwane zdrowie i każdą pozytywną zmianę funkcjonowania organizmu.

– Większa świadomość swojego ciała. Poszerzenie wiedzy.

– Poprawia się komfort i jakość ich życia.

– Wraz ze zmianą komfortu życia otwierają się nowe ścieżki rozwoju osobistego czy zawodowego. Dostrzegają wiele nowych możliwości, czują się bardziej niezależni i wolni.

–  Chciałabym aby się zmieniało. Staram się przekazywać pacjentom wiedzę, aby rozumieli skąd biorą się ich dolegliwości, jak przeciwdziałać ich nawrotom czy przejściu w stan chroniczny.

Jakie wyzwania czekają fizjoterapeutów w następnych latach?

Starzejące się społeczeństwo to duże wyzwanie nie tylko dla medycyny, ale również dla fizjoterapii. Coraz więcej osób stawia na zdrowy i aktywny tryb życia. Chcąc utrzymać sprawność na odpowiednim poziomie osoby te wraz z wiekiem będą potrzebowały wsparcia fizjoterapeutów, co oznacza więcej pracy dla ludzi z takim wyksztalceniem. W celu sprostania coraz większym wymogom niewątpliwie należy postawić na rozwój osobisty i nowatorskie metody fizjoterapii.

– Ciężka praca fizjoterapeutów nie przekłada się na wynagrodzenie. Zawód fizjoterapeuty jest ciągle niedoceniany, Ciągłe podnoszenie kwalifikacji (kursy finansowane z własnych środków).

– Jeszcze lepsze zrozumienie ludzkiego ciała i jego potrzeb oraz problemów.

– Uważam, że największym wyzwaniem jest patrzeć na pacjenta w sposób holistyczny. Biorąc pod uwagę, że problem nie zawsze występuje tam, gdzie topografia bólu zmuszeni jesteśmy jako fachowcy szukać przyczyn bardzo szeroko. Uwzględniając środowisko, nawyki, rodzaj pracy, czy charakter danej jednostki.

– Wraz z zwiększeniem samodzielności zawodowej zwiększy się odpowiedzialność.

– Fizjoterapia cały czas się zmienia, rozwija. Pojawiają się nowe techniki pracy, technologie wspomagające pracę. Trzeba być na bieżąco, rozwijać się. Zobaczymy też, co zmieni koronawirus  – czy telerehabilitacja stanie się bardziej popularna.

Gdybyś miał dać życiową radę pacjentowi –  jak by ona brzmiała?

– Przeciwności z którymi musimy się zmierzyć , często sprawiają, że stajemy się silniejsi. Może i czasami nie mamy wpływu na to jak bardzo doświadczyło nas życie, ale mamy wpływ na to, że pracą nad samym sobą, będziemy potrafili pokonać przeciwności losu.

– Najważniejsza jest motywacja i chęci do działania

– Zwolnij. Więcej uśmiechu, mniej stresu – czasem niewiele wystarczy, by wiele zmienić.            

Zaufaj fizjoterapeucie

Zapraszamy również do oglądnięcia specjalnego materiału filmowego, w którym chcieliśmy przybliżyć kim jesteśmy, co robimy i dlaczego warto nam zaufać 🙂

Refleksja o rehabilitacji / fizjoterapii…

Fizjoterapia, to coś więcej niż masowanie, poprawa chodu / postawy, czy przywracanie zdolności sprawniejszego poruszania się?

Fizjoterapia  to wspólna droga, w której pacjent może dostać ogrom wsparcia, w której czuje, że może nie tylko podeprzeć swoje ciało, ale również swoją psychikę, która podatna jest na jeszcze więcej kontuzji niż ciało. Ta wspaniała droga może być usłana małymi i dużymi sukcesami, ale również sytuacjami, w których pacjenci muszą oswajać mniejsze lub większe straty.

Jedni pacjenci marzą o tym by móc się podnieść o własnych siłach i iść w wybranym kierunku. Inni zaś marzą o zdobywaniu szczytów kariery sportowej. Wszystkie marzenia są jednakowo ważne, tak jak dla fizjoterapeutów każdy pacjent i jego historia..

Pewnie, że codzienność fizjoterapeuty to nie tylko realizowanie marzeń, kroczenie drogą szczytnych misji, ale to również dni, w których przebija się momentami szara rzeczywistość. Tak, są takie momenty, gdy Ci co na co dzień wspierają, wszelkiej maści terapeuci również potrzebują wsparcia, zauważenia i docenienia ich pracy.

Światowy Dzień Fizjoterapii to dzień, w którym fizjoterapeuci mogą sobie przybić piątkę.

Fizjoterapeuto –  przybij piątkę i pamiętaj – robisz dobrą robotę!

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

*

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer