Fizjoterapia / rehabilitacja w liczbach – 2020

Fizjoterapia to dziedzina, w której rzadko kiedy odnosimy się do liczb. Jedyne liczby, które mają dla nas szczególne znaczenie to maksymalna liczba pacjentów, którym pomogliśmy oraz możliwe najmniejsza liczba, która określi czas, w jakim mu pomogliśmy. 

Fizjoterapia w Zabrzu / Bytomiu / Knurowie? Śląsku?

Kusiło nas, aby dokładniej się przyglądnąć naszemu “podwórku”. Jako Centrum Rehabilitacji z Gliwic, jesteśmy szczególnie zainteresowani tym jakie są potrzeby i przekrój naszych pacjentów z rejonów: Knurowa, Zabrza, Bytomia, Rudy Śląskiej, Tychów czy innych bliskich miejscowości.

Jednak z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii, który przypada każdego roku na 8 września –  postanowiliśmy popatrzyć na fizjoterapię w skali całej Polski. Spróbowaliśmy przyjrzeć się różnym liczbom, które pozwolą zarysować mapę fizjoterapii w Polsce.

Przygotowując ten artykuł posiłkowaliśmy między innymi takimi źródłami jak:

– Krajowa Izba Fizjoterapii – KIF (https://kif.info.pl/region-slaski/)

– Wikipedia

– LinkedIN

Zapraszamy do świata fizjoterapii w liczbach.

Jeśli chciałbyś w trybie ekspresowym dowiedzieć kim jest Fizjoterapeuta w Polsce to uwaga skup się:

Jeśli weźmiemy zbiór wszystkich terapeutów, to wybranie losowo fizjoterapeuty oznacza w „zaokrągleniu” i czasem z pewnym przymrużeniem oka, że wylosowany fizjoterapeuta:

  • jest na 75% procent kobietą
  • ma 36 lat
  • na 65% ma wykształcenie wyższe (magisterskie), 23% – wykształcenie wyższe (licencjackie) i 12% – wykształcenie techniczne (technik fizjoterapeuta)
  • istnieje 8% szans, że znajdziemy go na profilu społecznościowym – LinkedIN
  • w najgorszym wypadku jako pacjent chcąc stanąć w kolejce do niego  będziesz – uśredniając stał za 0,0017 części osób z Twojego miasta J , jeśli zatem w Twoim mieście mieszka np. 40 tyś. osób, to uśredniając będziesz w najgorszym wypadku 68 osobą w kolejce
  • statystycznie będzie jedynym fizjoterapeutą w rejonie ok 4,9 km kwadratowych. Innymi słowy – uśredniając, jeśli stojąc w jakimś miejscu nagle poczujesz potrzebę jego znalezienia to średnio będziesz go szukał w promieniu niecałych 2,5 km.
  • na ok 20%  miejscem jego pracy będzie przychodnia lub szpital lub dom (rehabilitacja domowa – przy czym jest większe prawdopodobieństwo, że fizjoterapeutka będzie pracowała w przychodni, a fizjoterapeuta w szpitalu lub prywatnym gabinecie
  • średnio statystycznie pracuje w 1,4 miejscach pracy przez ok 145 h na miesiąc
  • zarabia średnio 2158 zł netto

    I na koniec najważniejsze:
  • na 100% fizjoterapeuta będzie chciał pomóc wszelkimi możliwy sposobami (statystyki własne 🙂 )


ILU nas jest?

Według strony Krajowej Izby Fizjoterapii w  Polsce zarejestrowanych jest 64011 fizjoterapeutów.

Przy takim udziale przeciętnie jeden fizjoterapeuta przypada na 588 mieszkańców Polski. Jeśli zatem weźmiemy przykładową grupę tylu osób i większość z nich nagle zacznie coś boleć, wtedy zrozumiałe będzie, jeśli ten jeden rodzynek w grupie nagle się nie przyzna do swojego zawodu.

Przyglądnijmy się jednak dokładnie poszczególnym 16 województwom.

Fizjoterapeuci w Polsce ze względu na województwa

Kliknij aby powiększyć

Jak widać na powyższej grafice największą ilość fizjoterapeutów znajdziemy w woj. mazowieckim, a po nim w woj. śląskim, małopolskim oraz wielkopolskim.

Fizjoterapeuta na wyciągnięcie ręki?

Jednak jak Wam intuicja podpowiada to wcale nie musi oznaczać, że odsetek fizjoterapeutów jest w woj. mazowieckim największy. Okazuje się bowiem, że największe prawdopodobieństwo, że na ulicy spotkasz fizjoterapeutę jest w województwie Świętokrzyskim – tam na 10000 mieszkańców przypada 23 fizjoterapeutów.

Chcemy więcej fizjoterapeutów

Jeśli zatem idąc na jednej z ulic woj. Świętokrzyskiego przyjmiesz skrzywioną postawę, istnieje 0,23% prawdopodobieństwa, że zaczepi Cię fizjoterapeuta. Innymi słowy statystycznie jeśli będziesz znajdował się w grupie co najmniej 435 osób, to jedną z tych osób będzie fizjoterapeutą. Czy to dużo, czy mało? My jesteśmy przekonani, że za mało!

Czy 75% fizjoterapeutów zamieszkało by na planecie Wenus?

Patrząc na fizjoterapeutów przez pryzmat znanej książki „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” – okazałoby się, że w branży jest 75% wenusjanek i 25% marsjanów Co ciekawe najmniejszy udział kobiet w puli fizjoterapeutów przypada na województwo mazowieckie (69,5%), a największy w woj. świętokrzyskim (78,5%).

Jak młody Bóg

Jeśli spojrzymy na średni wiek fizjoterapeuty, to statystycznie wychodzi, że będzie to zaledwie 36 lat, czyli średnio fizjoterapeuta ma o 6 lat mniej niż średni wiek Polaka.

Specjaliści w świecie specjalistów

Wzięliśmy z ciekawości pod lupę serwis LinkedIN, który jest określony jako społeczność specjalistów. Można uznać, że jest to miejsce, którym można przedstawić swoje doświadczenie zawodowe oraz budować wartościowe relacje zawodowe.

Jak się okazało LinkedIN to miejsce wciąż w niewielkim stopniu zagospodarowane przez fizjoterapeutów. Uśredniając, tylko ok 7% fizjoterapeutów ma profil na LinkedIN. Największym zainteresowaniem cieszy się LinkedIN wśród fizjoterapeutów z woj. mazowieckiego (12,5%), zaś najmniejszym fizjoterapeuci z woj. świętokrzyskiego.

… a gdy klucz ten już zdobędziesz to Fizjoterapeutą w Centrum Rehabilitacyjnym będziesz

Czyli jak wygląda się wykształcenie wśród fizjoterapeutów w podziale na województwa?

Jak widać na poniższych zestawieniach wśród fizjoterapeutów zdecydowanie przeważają osoby z wykształceniem magisterskim (uśredniając: 65%), gdzie najwyższy poziom magistrów mamy w województwie opolskim (prawie 77%), najmniejszy zaś w województwie zachodniopomorskim (46%)

Plus i minus to jedyne co widzę

Na koniec przedstawiamy zestawienie „najwięcej / najmniej” uwzględniające takie kategorie jak: generalnie ilość fizjoterapeutów, ale również w ramach tej grupy ilość kobiet / mężczyzn, ilość magistrów, czy ilość fizjoterapeutów aktywnych na LinkedIN.

Kolumna „Liczba” przedstawia liczbowe ujęcie, więc – jak się można domyśleć – zawiera tak naprawdę 2 miasta. Większą różnorodność można zauważyć w kolumnie „udział procentowy”

Na koniec zapraszamy również do zapoznania się z ciekawymi opracowaniami, które w 2019 przygotowała Krajowa Izba Fizjoterapeutów przy wsparciu międzynarodowej firmy badawczej KANTAR jako uzupełnienie kampanii społecznej „Fizjoterapia porusza”.

Wnioski z badania „Polski fizjoterapeuta”

Tutaj dowiecie się między innymi:

  1. Gdzie zwykle i najczęściej pracuje fizjoterapeuta.
  2. W ilu miejscach zwykle pracuje fizjoterapeuta 
  3. Ile średnio godzin  miesięcznie pracuje fizjoterapeuta
  4. Jakie są zarobki fizjoterapeutów i gdzie zarabiają najwięcej

Jak Polacy oceniają pracę fizjoterapeutów?

Tutaj dowiecie się między innymi:

  1. Jaki jest wskaźnik rekomendacji usług fizjoterapeuty?
  2. Jaki jest stopień spełnienia oczekiwań związanych z wizytą u fizjoterapeuty?
  3. Jaki jest stopień spełnienia oczekiwań pokładanych w zabiegach?

Kto korzysta z usług fizjoterapeutów?

Tutaj dowiecie się między innymi:

– Jaka jest świadomość dot. zawodu fizjoterapeuty w społeczeństwie

– Ile osób nigdy nie korzystało  z usług fizjoterapeutów i kto korzysta najczęściej.


Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej dane pozwoliły Wam spojrzeć na fizjoterapię /zawód fizjoterapeuty w sposób przekrojowy –  niezależnie od tego czy jesteście / będziecie fizjoterapeutami.

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

*

Zarezerwuj swoją wizytę

Zadzwoń i zarejestruj się

Zadzwoń 32 3389109
Wirtualny spacer